Kontakt z nami

ul. Grójecka 109
02-120 Warszawa

Godziny pracy: pn-pt  8-16

tel./fax: 22 895 27 61
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Praca w grupie

W ŚDS dążymy do kształtowania społeczności terapeutycznej, w skład której wchodzą uczestnicy Domu i terapeuci. Dwa razy w tygodniu odbywają się spotkania społeczności. Stanowią forum wymiany informacji, dają możliwość omawiania i rozwiązywania przez uczestników problemów pojawiających się w codziennym życiu Domu, a także współdecydowania o organizacji czasu wolnego. Są istotnym elementem działań rehabilitacyjnych, których celem jest budowanie poczucia bezpieczeństwa, zrozumienia i akceptacji. Społeczność Domu „Pod Skrzydłami” stara się być otwarta na współpracę, tolerancyjna, szanuje indywidualizm.

Zajęcia grupowe integrują naszą społeczność. W przyjaznej i ciepłej atmosferze trenujemy najpotrzebniejsze umiejętności społeczne, rozwijamy zainteresowania, relaksujemy się i bawimy. Nasza społeczność to taki mikrowycinek rzeczywistości, w której każdy z nas się porusza. W bezpiecznych warunkach uczymy się oswajać tę rzeczywistość, dlatego odbywamy szereg treningów dostosowanych do potrzeb każdego z nas.

Treningi funkcjonowania w życiu codziennym m. in. treningi kulinarne, dyżury porządkowe, planowanie i robienie zakupów, a także trening higieniczny czy treningi pamięci. Dzięki nim wykazujemy większą dbałość o swój wygląd zewnętrzny, poprawia się nasza kondycja psychiczna, uczymy się planowania i pracy w małych grupach, czujemy się bardziej odpowiedzialni za siebie i za wygląd Domu.

Treningi z zakresu umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów: najważniejszy z nich to trening umiejętności społecznych, prowadzony obecnie w dwóch grupach. To daje poczucie bezpieczeństwa i intymności oraz pozwala na większą otwartość. Warsztaty umiejętności społecznych dotyczą rozpoznawania uczuć i emocji oraz konstruktywnego wyrażania trudniejszych emocji, takich jak złość, smutek, lęk. Przeprowadziliśmy też trening porozumienia bez przemocy oraz zajęcia z asertywności.

Zajęcia o charakterze integracyjnym to również oddzielne spotkania dla pań i dla panów, zajęcia integracyjno-poznawcze, z założenia przeznaczone dla wszystkich naszych uczestników. To nie tylko gry i zabawy, ale również spotkania z ciekawymi gośćmi i oglądanie zdjęć z różnych stron świata.

Zajęcia relaksacyjne: muzykoterapia, trening relaksacyjny i biblioterapia. Zajęcia z wykorzystaniem muzyki traktowane jako forma relaksu, których celem jest odprężenie psychiczne i rozluźnienie. Udział w treningach relaksacyjnych przyczynia się do zmniejszenia napięcia psychicznego i fizycznego oraz poprawy samopoczucia.

Zajęcia edukacyjne: psychoedukacja, psychorysunek i profilaktyka zdrowia. W ramach zajęć prowadzony jest trening lekowy, zajęcia dotyczące leczenia farmakologicznego chorób psychicznych, omawiane znaczenie leczenia podtrzymującego oraz sposoby radzenia sobie z objawami ubocznymi leków, stres jako czynnik zwiększający ryzyko zaostrzenia choroby. Tematem, do którego wracamy, są podstawy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.